A galvanometer coil has a resistance of 15 ohm and gives full scale deflection

A galvanometer coil has a resistance of 15 ohm and gives full scale deflection for a current of 4 mA. To convert it to an ammeter of range 0 to 6 A,

Options

(a) 10 mΩ resistance is to be connected in parallel to the galvanometer
(b) 10 mΩ resistance is to be connected in series with the galvanometer
(c) 0.1 Ω resistance is to be connected in parallel to the galvanometer
(d) 0.1 Ω resistance is to be connected in series with the galvanometer

Correct Answer:

10 mΩ resistance is to be connected in parallel to the galvanometer

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

View Comments (1)

  • Given :-
    G=15ohm Ig=4mA =0.004A.
    I=6A. A shunt resistor of resistance S is to be connected in parallel with the galvanometer to convert it into an ammeter . The value of S is given by - S = Ig×G / I-Ig.
    = 0.004 ×15 / 6-0.004. S= 0.06/5.996 = 0.01ohm =10m ohm.

Related Questions

  1. If R is the radius of earth, the height at which the weight of a body 1/4 of its weight
  2. The electric potential at a point (x,y,z) is given by V = – x²y – xz³ + 4.
  3. The surface temperature of the sun which has maximum energy
  4. Eddy currents are used in
  5. Three objects coloured black, gray and white can withstand hostile conditions upto 2800⁰C.