A Galilean telescope has an objective of focal length 100 cm and magnifying power 50

A Galilean telescope has an objective of focal length 100 cm and magnifying power 50. The distance between the two lenses in normal adjustment will be

Options

(a) 96 cm
(b) 98 cm
(c) 102 cm
(d) 104 cm

Correct Answer:

98 cm

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

View Comments (1)

  • A Galilean telescope has an objective of focal length 100 cm and magnifying power 50. The distance between the two lenses in normal adjustment will be

    Options
    (a) 96 cm
    (b) 98 cm
    (c) 102 cm
    (d) 104 cm

    Ans:
    fo= 100 cm
    M=50
    fo/fe = 50
    fe=100/fo
    fe=2
    L=fo-fe
    L=100-2
    L=98cm

Related Questions

  1. A particle of mass 1mg has the same wavelength as an electron moving with a velocity
  2. Four identical rods are joined to from a square. If the temperature difference
  3. Photon of frequency ν has a momentum associated with it. If c is the velocity
  4. Ohm’s law valid
  5. If the unit of force and length are doubled, then unit of energy will be