Water rises to a height h in a capillary at the surface of earth. On the surface

Water rises to a height h in a capillary at the surface of earth. On the surface of the moon the height of water column in the same capillary will be

Options

(a) 6h
(b) h/6
(c) h
(d) 0

Correct Answer:

6h

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. In an orbital motion, the angular momentum vector is
  2. The minimum number of NAND gates used to construct an OR gate is
  3. Penetrating power of X-rays does not depend on
  4. The angle between the two vectors A = 3i+4j+5k and B = 3i+4j-5k will be
  5. A body of mass 2 kg is moved by a force F=3x where x is the distance covered.