A Galilean telescope has an objective of focal length 100 cm and magnifying power 50

A Galilean telescope has an objective of focal length 100 cm and magnifying power 50. The distance between the two lenses in normal adjustment will be

Options

(a) 96 cm
(b) 98 cm
(c) 102 cm
(d) 104 cm

Correct Answer:

98 cm

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

View Comments (1)

  • A Galilean telescope has an objective of focal length 100 cm and magnifying power 50. The distance between the two lenses in normal adjustment will be

    Options
    (a) 96 cm
    (b) 98 cm
    (c) 102 cm
    (d) 104 cm

    Ans:
    fo= 100 cm
    M=50
    fo/fe = 50
    fe=100/fo
    fe=2
    L=fo-fe
    L=100-2
    L=98cm

Related Questions

  1. The resistance of a wire is 5 ohm at 50° C and 6 ohm at 100° C. The resistance
  2. Two solid discs of radii r and 2r roll from the top of an inclined plane
  3. A lens having focal length f and aperture of diameter d forms an image of intensity I
  4. The logic behind NOR gate is that it gives
  5. For a given velocity, a projectile has the same range R for two angles of projection.