A force of 10 newton acts on a body of mass 20 kg for 10 seconds. Change in its momentum

A force of 10 newton acts on a body of mass 20 kg for 10 seconds. Change in its momentum is

Options

(a) 5 kg. ms⁻¹
(b) 200 kg. ms⁻¹
(c) 100 kg. ms⁻¹
(d) 1000 kg. ms⁻¹

Correct Answer:

100 kg. ms⁻¹

Explanation:

Given: Force = 10 and time = 10

Change in momentum = Impulse = Force × time

= 10 × 10 = 100 kg. ms⁻¹

admin:

Related Questions

  1. Suppose the kinetic energy of a body oscillating with amplitude A and at a distance
  2. Rutherford’s α-scattering experiment concludes that
  3. In p- type semiconductor, the acceptor level lies
  4. The root mean square speed of oxygen molecule (O₂) at a certain temperature is v.
  5. what is the de-Broglie wavelength of the electron accelerated through a potential