A common emitter amplifier is designed with n-p-n transistor (α=0.99).

A common emitter amplifier is designed with n-p-n transistor (α=0.99). The input impedence is 1kΩ and load is 10kΩ. The voltage gain will be

Options

(a) 9900
(b) 99
(c) 9.9
(d) 990

Correct Answer:

990

Explanation:

Voltage gain = β × Resistance gain

β = α/(1-α) = 0.99 / (1-0.99) = 99

Resistance gain = (10 × 10³) = 10

Voltage gain = 99 × 10 = 990

admin:

Related Questions

  1. Two coherent monochromatic beams of intensities I and 4I respectively, are superposed.
  2. A solid sphere is rotating in free space.If the radius of the sphere is increased
  3. A choke is preferred to a resistance for limiting current in AC circuit because
  4. The capacitance of two concentric spherical shells of radii R₁ and R₂ (R₂>R₁) is
  5. A block of mass m1 rests on a horizontal table. A light string connected