A coil of resistance 10 Ω and an inductance 5 H is connected to a 100 volt

A coil of resistance 10 Ω and an inductance 5 H is connected to a 100 volt battery. The energy stored in the coil is

Options

(a) 250 erg
(b) 250 J
(c) 125 erg
(d) 125 J

Correct Answer:

250 J

Explanation:

Energy U = (1/2) LI²

= (1/2) × 5 × (100/10)² = 250 J

admin:

Related Questions

  1. Two blocks of masses m₁=4 kg and m₂= 2kg are connected to the ends of a string
  2. A particle executes simple harmonic oscillations with an amplitude
  3. An engine has an efficiency of 1/6. When the temperature of sink is reduced
  4. Three resistances P,Q,R each of 2Ω and an unknown resistances S form the four arms
  5. A particle of mass M is suited at the centre of a spherical shell of same mass and radius