A coil has resistance 30 ohm and inductive reactance 20 ohmn at 50 Hz frequency.

A coil has resistance 30 ohm and inductive reactance 20 ohm at 50 Hz frequency. If an ac source, of 200 volt, 100 Hz, is connected across the coil, the current in the coil will be

Options

(a) 4.0 A
(b) 8.0 A
(c) 20 / √13 A
(d) 2.0 A

Correct Answer:

4.0 A

Explanation:

If ? = 50 x 2π then ?L = 20Ω
If ?’ = 100 x 2π then ?’L = 40Ω
I = 200 / Z = 200 / √ R² + (?’L)²
= 200 / √ (30)² + (40)²
I = 4 A

admin:

Related Questions

  1. The dimensions of Planck’s constant is same as that of
  2. Two equal and opposite charges of masses m₁ and m₂ are accelerated
  3. In which of the follows decays, the element does not change?
  4. A 50 ohm galvanometer gets full scale deflection when a current of 0.01 A passes
  5. Water falls from a height of 60m at the rate of 15 kg/s to operate a turbine