A body under the action of a force F⃗ = 6i⃗–8j⃗+10k⃗, acquires an accelerationof 1 m/s². The mass of this body must be

A body under the action of a force F⃗ = 6i⃗–8j⃗+10k⃗, acquires an acceleration of 1 m/s². The mass of this body must be

Options

(a) 10 kg
(b) 20 kg
(c) 10 √2 kg
(d) 2 (√10)kg

Correct Answer:

10 √2 kg

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. When sound is produced in an aeroplane with a velocity of 200 m/s horizontally,
  2. A particle free to move along X-axis has potential energy given as U(X) =k(1-e⁻ˣ²)
  3. The time period of a mass suspended from a spring is T. If the spring is cut into four
  4. A stone of mass 1 kg tied to a light inexensible string of length L=10/3 is whirling
  5. If the binding energy of the nucleon in ₃⁷Li and ₂⁴He nuclei are 5.60 MeV and 7.06 MeV