A body starts from rest with an acceleration of 2 m/s². After 5 second,

A body starts from rest with an acceleration of 2 m/s². After 5 second, the direction of acceleration reverses again for 5 second. The displacement is

Options

(a) 5 m
(b) 50 m
(c) 55 m
(d) 0 m

Correct Answer:

0 m

Explanation:

Body starts from rest
.·. u = 0, α = 2 m/s², t = 5 sec
S₁ = ut + 1/2 αt² = 0 х 5 + 1/2 х 2 х 5 х 5 = 25 m.
Now when the body reverse its acceleration
so S₂ = 10 х 5 – 1/2 х 2 х 5 х 5 = 50 – 25 = 25 m.
.·. Total distance travelled = 25 + 25 = 50 m.
Note : There is an error in the question. The distance being a scalar, it will be 50 m but displacement being vector, it was come back to the original position. Therefore it is zero.

admin:

Related Questions

  1. Three capacitors of capacitances 3 μF, 10 μF and 15 μF are connected in series
  2. The potential difference that must be applied to stop the fastest photoelectrons
  3. Consider the following two statements about Kirchhoff’s law
  4. Astigmatism is corrected by using
  5. A L-C-R circuit with L=1.00 mH, C=10μF and R=50Ω, is driven with 5 V AC voltage.