A body of weight W newton is at the surface of the earth.

A body of weight W newton is at the surface of the earth. Its weight at a height equal to half the radius of the earth will be

Options

(a) W/2
(b) 2W/3
(c) 4W/9
(d) 8W/27

Correct Answer:

4W/9

Explanation:

Let h=height above the earth
R=Radius of earth
Now, the acceleration due to gravity at a height ‘h’ above the earth’s surface(g) is given by
gh=g(1+h/R)⁻²
Given h=R/2
gh=g(1+R/2/R)⁻²
gh/g=1/(1+1/2)²=1/(3/2)²=(2/3)²=4/9
since g=W; gh=4/9g;4/9 W.

.

admin:

Related Questions

  1. A condenser has a capacity 2 μF and is charged to a voltage of 50 V. The energy
  2. A boat which has a speed of 5 kmh⁻¹ in still water crosses river of width 1 km long
  3. A thin convex lens of refractive index 1.5 has 20 cm focal length in air. If the lens
  4. A point source is kept at a distnace 1000m has an illumination I. To change the illumination
  5. If vectors A=cos wti + sin wtj and B= cos wt/2 i + sin wt/2 j are functions of time,