A body covers 200 cm in the first 2 seconds and 220 cm in the next 4 seconds.

A body covers 200 cm in the first 2 seconds and 220 cm in the next 4 seconds. The velocity of the body at the end of the 7th second is

Options

(a) 10 cm/s
(b) 20 cm/s
(c) 5 cm/s
(d) 30 cm/s

Correct Answer:

10 cm/s

Explanation:

Let u and a be the initial velocity and uniform acceleration of the body.

Using kinematic equation, S = ut + (1/2) at²

.·. 200 = u × 2 + (1/2) a × 2²

⇒ 100 = u + a ——-(i)

Also 420 = 6u + (1/2) a × 6²

⇒ 70 = u + 3a ——-(ii)

Solving equation (i) and (ii), we get u = 115 cms⁻¹, a = -15 cms⁻²

Using equation, v = u + at .·. v = 115 + (-15) × 7 = 10 cms⁻¹

admin:

Related Questions

  1. The wheel of a car is rotating at the rate of 1200 rev/min. On pressing
  2. Which one of the following is not a unit of young’s modulus?
  3. The output of an AND gate is connected to both the inputs of a NOR gate,
  4. A galvanometer has a resistance 50Ω. A resistance of 5Ω is connected parallel to it.
  5. The electric current in AC circuit is given by the relation i-3 sinωt+4 cos ωt.