A black body at 227⁰C radiates heat at the rate of 7cals/cm²s. At a temperature

A black body at 227⁰C radiates heat at the rate of 7cals/cm²s. At a temperature of 727⁰C, the rate of heat radiated in the same units will be:

Options

(a) 50
(b) 112
(c) 80
(d) 60

Correct Answer:

112

Explanation:

According to Stefan’s law, E ∞ σT⁴, T₁ = 500 K T₂ = 1000 K
E₂ / E₁ = (T₂ / T₁)⁴ = (1000 / 500)⁴ = 16
E₂ = 16 x 7 = 112 cal/ cm²s

admin:

Related Questions

  1. A point charge q is situated at a distance r on axis from one end of a thin
  2. If the earth shrink such that its mass does not change but radius decreases to one
  3. If two slits in Young’s experiment are 0.4 mm apart and fringe width on a screen
  4. According to Bohr model of hydrogen atom, only those orbits are permissible
  5. The concentric spheres of radii R and r have positive charges q₁ and q₂ with equal