A 220 volts input is supplied to a transformer. The output circuit draws

A 220 volts input is supplied to a transformer. The output circuit draws a current of 2.0 ampere at 440 volts. If the efficiency of the transformers is 80%, the current drawn by the primary windings of the transformer is

Options

(a) 3.6 ampere
(b) 2.8 ampere
(c) 2.5 ampere
(d) 5.0 ampere

Correct Answer:

5.0 ampere

Explanation:

V₂ / V₁ = 0.8 I₁ / I₂
V₂I₂ / V₁I₁= 0.8
V₁ = 220 V, I₂ = 2.0 A, V₂ = 440 V
I₁ = V₂I₂ / V₁ x 10/8 = 440 x 2 x 10 / 220 x 8
= 5.0 A

admin:

Related Questions

  1. If the image formed by a convex mirror of focal length 30 cm is a quarter of the size
  2. When a wire of uniform cross-section a, length l and resistance R
  3. A block of mass M is attached to the lower end of a vertical spring
  4. Ist law of thermadynamics is based on
  5. In a circuit, 5% of total current passes through a galvanometer. If resistance