40 g of Argon is heated from 40⁰C to 100⁰C (R=2 cal/mole). Heat absorbed at constant

40 g of Argon is heated from 40⁰C to 100⁰C (R=2 cal/mole). Heat absorbed at constant volume is

Options

(a) 100 cal
(b) 80 cal
(c) 180 cal
(d) 120 cal

Correct Answer:

180 cal

Explanation:

Heat absorbed at constant volume = nCvdT
Now argon is monoatomic Cv = (3/2) R
Number of moles = 4/0/40 = 1
.·. Q = 1 × (3/2) × 2 × (100-40) = 3 × 60 = 180 cal.

admin:

Related Questions

  1. If ∆U and ∆W represent the increase in internal energy and work done by the system
  2. Light propagates rectilinearly because of its
  3. In case of linearly polarised light, the magnitude of the electric field vector
  4. Which one of the following is a vector?
  5. On the horizontal surface of a truck a block of mass 1 kg is placed (µ=0.6) and truck