Young’s modulus of the material of a wire is 18×10¹¹ dyne cm⁻².its value in SI is

Young’s modulus of the material of a wire is 18 x 10¹¹ dyne cm⁻². Its value in SI is

Options

(a) 18 x 10¹⁵ Nm⁻²
(b) 18 x 10¹⁰ Nm⁻²
(c) 18 x 10⁹ Nm⁻²
(d) 18 x 10¹² Nm⁻²

Correct Answer:

18 x 10¹⁰ Nm⁻²

Explanation:

1 dyne = 10⁻⁵ Newton

1 cm  = 10⁻² m

So, 18 x 10¹¹ x 10⁻⁵ / 10⁻ 

=18 x 10¹⁰ Nm⁻²

admin:

Related Questions

  1. The temperature of a metal block is increased from 27⁰C to 84⁰C. The rate of radiated energy
  2. Huygen’s wave theory could not explain
  3. A beam of cathode rays is subjected to crossed Electric (E) and Magnetic fields (B)
  4. A body weighs 50 grams in air and 40 grams in water. How much would it weigh in a liquid
  5. A car of mass m is moving on a level circular track of radius R