Young’s modulus of the material of a wire is 18×10¹¹ dyne cm⁻².its value in SI is

Young’s modulus of the material of a wire is 18 x 10¹¹ dyne cm⁻². Its value in SI is

Options

(a) 18 x 10¹⁵ Nm⁻²
(b) 18 x 10¹⁰ Nm⁻²
(c) 18 x 10⁹ Nm⁻²
(d) 18 x 10¹² Nm⁻²

Correct Answer:

18 x 10¹⁰ Nm⁻²

Explanation:

1 dyne = 10⁻⁵ Newton

1 cm  = 10⁻² m

So, 18 x 10¹¹ x 10⁻⁵ / 10⁻ 

=18 x 10¹⁰ Nm⁻²

admin:

Related Questions

  1. In an orbital motion, the angular momentum vector is
  2. Two cells when connected in series are balanced on 8m on a potentiometer.
  3. Transformer is used to
  4. Three particles A,B and C are thrown from the top of a tower with the same speed.
  5. Angular momentum of the particle rotating with a central force is constant due to