When x litres hydrogen and chlorine are mixed, moles of HCl is

When 22.4 litres of H₂(g) is mixed with 11.2 litres of Cl₂(g), each at S.T.P, the moles of Hcl(g) formed is equal to

Options

(a) 1 mol of Hcl(g)
(b) 2 mol of Hcl(g)
(c) 0.5 mol of Hcl(g)
(d) 1.5 mol of Hcl(g)

Correct Answer:

1 mol of Hcl(g)

Explanation:

1 mole – 0.5 mole = 0.5 mole
2 HCl => 0.5 *2 = 1 mole

admin:

Related Questions

  1. The elements having the electronic configuration [Kr] 4d¹°f¹⁴,5s² p⁶d²,6s² belongs
  2. In a zero-order reaction.for every 10°C rise of temperature ,the rate is doubled.
  3. The oxidation of benzene by V₂O₅ in the presence of air produces
  4. For azimuthal quantum number l= 3,the maximum number of electrons will be
  5. Of the following, which change will shift the reaction towards the product