When the wavelength of sound changes from 1 m to 1.01 m,

When the wavelength of sound changes from 1 m to 1.01 m, the number of beats heard are 4. The velocity of sound is

Options

(a) 400 m/s
(b) 300 m/s
(c) 404 m/s
(d) 100 m/s

Correct Answer:

404 m/s

Explanation:

v = ʋλ ⇒ Now, v = ʋ × 1

v = 1.01 × ʋ’ Also ʋ’ = (ʋ – 4)

So, ʋ × 1 = 1.01 × (ʋ – 4)

⇒ 1.01ʋ – ʋ = 1.01 × 4

0.01ʋ = 1.01 × 4

⇒ ʋ = 404 Hz

v = ʋλ

= 404 × 1 = 404 m/s

admin:

Related Questions

  1. A Zenor diode has a contact potential of 1 V in the absence of biasing. It undergoes
  2. A parallel plate air capacitor has capacity C, distance of seperation between plate
  3. A geostationary satellite is orbiting the earth at a height of 5R above that surface
  4. Element ²³⁴U has 92 protons and 234 nucleons in its nucleus. It decays by
  5. The volume of a nucleus is directly proportional to