When an object is placed 40cm from a diverging lens, its virtual image is formed 20 cm

When an object is placed 40cm from a diverging lens, its virtual image is formed 20 cm from the lens. The focal length and power of lens are

Options

(a) F=-20 cm, P=-5 D
(b) F=-40 cm, P=-5 D
(c) F=-40 cm, P=-2.5 D
(d) F=-20 cm, P=-2.5 D

Correct Answer:

F=-40 cm, P=-2.5 D

Explanation:

We have, 1 / f = (1/v) – (1/u) ⇒ 1 / f = (1/-20) – (-1/40) = (-1 + 1) / 40 = 1 / 40

f = – 40 cm

Power of the lens, P = – (200 / 0.40) = – 2.5 D

admin:

Related Questions

  1. A black body radiates 20 W at temperature 227⁰C. It temperature of the black body
  2. If two bodies are projected at 30⁰ and 60⁰ respectively with the same velocity, then
  3. The rest energy of an electron is
  4. The interferance pattern is obtained with two coherent light sources of intensity
  5. The time of reverberation of a room A is one second. What will be the time (in seconds)