When 1 mol of gas is heated at constant volume,temperature is raised

When 1 mol of gas is heated at constant volume, temperature is raised from 298 to 308 K. Heat supplied to the gas is 500J. Then which statement is correct

Options

(a) q = w = 500 J,ΔU = 0
(b) q = ΔU = 500 J,W = 0
(c) q = w = 500 J ,ΔU = 0
(d) ΔU = 0, q = w = -500J

Correct Answer:

q = ΔU = 500 J,W = 0

Explanation:

We known that ΔH = ΔE + PV
ΔH = ΔE + P Δ V + V Δ P =0
When ΔV = 0; w = 0. Therefore ΔH = ΔE + PΔV
ΔH = ΔE + 0 or ΔH = ΔE.
As ΔE = q + w , ΔE = q.
In the present problem, ΔH = 500J,
ΔV = ΔE = 500 J,q = 500 J, w = 0.

admin:

Related Questions

  1. Tert-butyl bromide on treatment with sodium methoxide yields
  2. The solubility product of a sparingly soluble salt AX₂ is 3.2 ˣ 10⁻¹¹.
  3. In which of the following compounds manganese has oxidation number equal
  4. A gas has a vapour density 11.2.The volume occupied by 1 g of gas at NTP is
  5. In a lime kiln, to get higher yield of CO₂, the measure that can be taken is