What is the voltage gain in a common-emiiter amplifier, when input resistance is 4 Ω

What is the voltage gain in a common-emiiter amplifier, when input resistance is 4 Ω and load resistance is 24 Ω? Take β=0.6

Options

(a) 3.6
(b) 4.8
(c) 2.4
(d) 1.2

Correct Answer:

3.6

Explanation:

Input resistance Rᵢ = 4Ω

Load resistance Rʟ = 24Ω

Resistance gain = Rʟ / Rᵢ = 24Ω / 4Ω = 6

Current gain β = 0.6

Voltage gain = Current gain x Resistance gain

= 0.6 x 6 = 3.6

admin:

Related Questions

  1. A particle moving in a straight line with uniform acceleration is observed
  2. In an NPN transistor the collector current is 24 mA. If 80% of the electrons
  3. The speed of an electron having a wavelength of 10⁻¹⁰ m is
  4. A tuning fork gives 4 beats with 50 cm length of a sonometer
  5. The distance travelled by a particle starting from rest and moving