What is the number of mols of hydrogen atoms in 3.2g of methane

What Is The Number Of Mols Of Hydrogen Atoms In Chemistry QuestionWhat Is The Number Of Mols Of Hydrogen Atoms In Chemistry Question

What is the number of mols of hydrogen atoms in 3.2g of methane

Options

(a) 0.2
(b) 0.4
(c) 0.8
(d) 2

Correct Answer:

0.8

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

AddThis Website Tools
admin:

View Comments (2)

  • No. Of moles= mass/ molar mass

    Molar mass of CH4 = 12+4(1)=16

    No of moles in CH4 = 3.2/ 16
    = 0.2mol
    So,
    No.of moles of H = 0.2 (4)
    = 0.8 mol

Related Questions

  1. Which of the following is not the product of dehydration of
  2. The number of unpaired electron in Mn²⁺ is
  3. In an exothermic reaction
  4. The compound which on reaction with aqueous nitrous acid at low temperature
  5. In diborane the two H-B-H angles are nearly