What is the mass of the precipitate formed when 50 mL of 16.9% solution of AgNO₃

What is the mass of the precipitate formed when 50 mL of 16.9% solution of AgNO₃ is mixed with 50mL of 5.8% NaCl solution? (Ag = 107.8, N = 14, O = 16, Na = 23, Cl = 35.5)

Options

(a) 3.5g
(b) 7g
(c) 14g
(d) 28g

Correct Answer:

7g

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. The most common lanthanide is
  2. Of the following which one is classified as polymer
  3. An ideal gas, obeying kinetic theory of gases can not be liquefied, because
  4. Which of the following acids exhibits optical activity
  5. The alkyl halide is converted into an alcohol by