What is the mass of the precipitate formed when 50 mL of 16.9% solution of AgNO₃

What is the mass of the precipitate formed when 50 mL of 16.9% solution of AgNO₃ is mixed with 50mL of 5.8% NaCl solution? (Ag = 107.8, N = 14, O = 16, Na = 23, Cl = 35.5)

Options

(a) 3.5g
(b) 7g
(c) 14g
(d) 28g

Correct Answer:

7g

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. CH₃CH₂CONH₂ on treatment with P₂O₅ yields
  2. Which has maximum number of molecules
  3. The secondary precursors of photochemical smog are
  4. Ethyl iodide when heated with sodium in dry ether gives pure
  5. An organic compound containing C, H and O gave the following analysis