What is the mass of precipitate formed when x mL of solution is mixed with another

What is the mass of precipitate formed when 50 mL of 16.9% solution of AgNO₃ is mixed with 50 mL of 5.8% NaCl Solution? (Ag=107.8, N=14, O=16, Na=23, Cl=35.5)

Options

(a) 28 g
(b) 3.5 g
(c) 7 g
(d) 14 g

Correct Answer:

7 g

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. For an endothermic reaction the value of ΔS is positive.The reaction is
  2. For a reaction, 2NOCl(g) + Cl₂(g) , Kc at 427⁰C is 3 ˣ 10⁻⁶ L.mol⁻¹.
  3. Nitroethane can exhibit one of the following kind of isomerism
  4. One mole of magnesium nitride on reaction with excess of water gives
  5. What is the formula of bleaching powder