What is the mass of precipitate formed when x mL of solution is mixed with another

What is the mass of precipitate formed when 50 mL of 16.9% solution of AgNO₃ is mixed with 50 mL of 5.8% NaCl Solution? (Ag=107.8, N=14, O=16, Na=23, Cl=35.5)

Options

(a) 28 g
(b) 3.5 g
(c) 7 g
(d) 14 g

Correct Answer:

7 g

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. The best coagulant for the precipitation of Fe(OH)₃ is
  2. Benzaldehyde condenses with N,N-dimethylaniline in presence of anhydrous ZnCl₂
  3. Empirical formula of a compound is CH₂O.If its molecular weight is 180,
  4. The potassium ferricyanide produces on ionisation
  5. When 2-bromobutane reacts with alcoholic KOH, the reaction is called