Water flows through a pipe. The area of cross-section at one place A₁=10 cm²,

Water flows through a pipe. The area of cross-section at one place A₁=10 cm², velocity of flows 1 m/s and pressure 2000 Pa. At another place area A₂= 5 cm². What is the pressure at area A₂=5 cm²?

Options

(a) 500 Pa
(b) 100 Pa
(c) 400 Pa
(d) 200 Pa

Correct Answer:

500 Pa

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. The order of radius of the nucleus of an atom is
  2. Two balls are dropped from same height at 1 second interval of time.
  3. Zenor diode is used for
  4. If both the resistance and the inductance in an LR AC series circuit are doubled
  5. The surface tension of a liquid is 5 newton per metre. If a film