Volume occupied by one molecule of water (density= 1 g cm⁻³) is

Volume occupied by one molecule of water (density= 1 g cm⁻³) is

Options

(a) 9 x 10⁻²³ cm³
(b) 6.023 x 10⁻²³ cm³
(c) 3 x 10⁻²³ cm³
(d) 5.5 x 10⁻²³ cm³

Correct Answer:

3 x 10⁻²³ cm³

Explanation:

density = mass/volume
volume=mass/density
=1 gram/ 1 gram cm⁻³ = 1 cm³
1 g water= 1/18 moles of water
(at wt of H *2 + at wt of oxygen = 18)
volume occupied by 1 molecules of water = (18 / (6.02 x 10²³)) cm³
= 3 x 10⁻²³ cm³

admin:

Related Questions

  1. Which one of the following oxides is expected to exhibit paramagnetic behaviour?
  2. Oxygen is more electrnegative than sulphur, yet H₂S is acidic in nature
  3. An increase in pressure would favour which of the following reaction?
  4. Which of the following is not efflorescent?
  5. Which of the following statement is not correct with respect to soap