Two resistors of 6Ω and 9Ω are connected in series to a 120 V source.

Two resistors of 6Ω and 9Ω are connected in series to a 120 V source. The power consumed by 6Ω resistor is

Options

(a) 384Ω
(b) 616Ω
(c) 1500Ω
(d) 1800Ω

Correct Answer:

384Ω

Explanation:

Equivalent resistance in series = 6 + 9 = 15 Ω

Current flow in circuit, i = V / R = 120 / 15 = 8 A

Voltage in 6Ω resistor, V = iR = 8 × 6 = 48 V

Power consumed by 6Ω resistor,

P = V² / R = (48 × 48) / 6 = 8 × 48 = 384 W

admin:

Related Questions

  1. A 10 micro farad capacitor is charged to 500 V and then its plates are joined
  2. A tuning fork frequency 512 Hz is vibrated with a sonometer wire and 6 beats per second
  3. A parallel beam of light of wavelength λ is incident normally on a narrow slit
  4. A galvanometer having resistance of 50 Ω requires a current of 100μA to give full
  5. A battery charges a parallel plate capacitor seperated by distance(d) so that the energy