Two resistors of 6Ω and 9Ω are connected in series to a 120 V source.

Two resistors of 6Ω and 9Ω are connected in series to a 120 V source. The power consumed by 6Ω resistor is

Options

(a) 384Ω
(b) 616Ω
(c) 1500Ω
(d) 1800Ω

Correct Answer:

384Ω

Explanation:

Equivalent resistance in series = 6 + 9 = 15 Ω

Current flow in circuit, i = V / R = 120 / 15 = 8 A

Voltage in 6Ω resistor, V = iR = 8 × 6 = 48 V

Power consumed by 6Ω resistor,

P = V² / R = (48 × 48) / 6 = 8 × 48 = 384 W

admin:

Related Questions

  1. When 10¹⁹elecrons are removed from a neutral metal plate through some process,
  2. Which of the following is a vector quantity?
  3. A body of mass m is placed on the earth’s surface. It is taken from the earth’s surface
  4. A projectile is fired at an angle of 45° with the horizontal
  5. A hemispherical bowl of radius R is rotating about its axis of symmetry