Two point white dots are 1 mm apart on a black paper.

Two point white dots are 1 mm apart on a black paper. They are viewed by eye of pupil diameter 3 mm. Approximately, what is the maximum distance at which these dots can be resolved by the eye? [Take wavelength of light =500 nm]

Options

(a) 6 m
(b) 3 m
(c) 5 m
(d) 1 m

Correct Answer:

5 m

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. Given A=4i+6j and B=2i+3j. Which of the following is correct?
  2. The maximum particle velocity in a wave motion is half the wave velocity.
  3. The dimensions of mobility of charge carriers are
  4. The core of a transformer is laminated because
  5. Three identical spherical shells, each of mass m and radius r are placed