Two particles of masses m₁ m₂ move with initial velocities u₁ and u₂

Two particles of masses m₁ m₂ move with initial velocities u₁ and u₂ .On collision, one of the particle s get excited to higher level, after absorbing energy E.If final velocities of particles be v₁ and v₂, then we must have

Options

(a) m₁²u₁+ m₂²u₂ -E = m₁²v₁+ m₂²v₂
(b) 1/2 m₁u₁²+m₂ u₂² = 1/2 m₁v₁²+ 1/2 m₂v₂² -E
(c) 1/2 m₁u₁²+m₂ u₂² -E = 1/2 m₁v₁²+ 1/2 m₂v₂²
(d) 1/2 m₁u₁²+m₂ u₂² +E = 1/2 m₁v₁²+ 1/2 m₂v₂²

Correct Answer:

1/2 m₁u₁²+m₂ u₂² -E = 1/2 m₁v₁²+ 1/2 m₂v₂²

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. A force F=ai+3j+6k is acting at a point r=2i-6j-12k. The value of α for
  2. A wind with speed 40 m/s blows parallel to the roof of a house. The area of the roof
  3. Two metal wires of identical dimensions are connected in series. If σ₁ and σ₂ are
  4. If the kinetic energy of the particle is increased to 16 times its previous value
  5. The number of NAND gates required to form an AND gate is