Two closed organ pipes when sounded simultaneously give 4 beats/second.

Two closed organ pipes when sounded simultaneously give 4 beats/second. If longer pipe has a length of 1m, then length of shorter pipe will be (v=300 m/s)

Options

(a) 185.5 cm
(b) 94.9 cm
(c) 90 cm
(d) 80 cm

Correct Answer:

94.9 cm

Explanation:

n₂ – n₁ = 4, For closed pipe, n = V/4l
(V/4l₂) – (V/4l₁) = 4 ⇒ (V/4l₂) – (V/4×1) = 4
(300/4l₂) – (300/4) = 4 ⇒ 75/l₂ = 4 + 75 ⇒ 75/l₂ = 79
⇒ l₂ = (75/79) met = (75×100)/79 = 94.9 cm.

admin:

Related Questions

  1. A light emitting diode(LED) has a voltage drop of 2 volt across it
  2. A 100Ω resistance and a capacitor of 100Ω reactance are connected in series
  3. A thin rod of length L and mass M is bent at its midpoint into two halves
  4. The particle executing simple harmonic motion has a kinetic energy K₀cos²ωt.
  5. Light of wavelength λ from a point source falls on a small circular obstacle