Two bulbs when connected in parallel to a source take 60W each, the power consumed,

Two bulbs when connected in parallel to a source take 60W each, the power consumed, when they are connected in series with the same source is

Options

(a) 15W
(b) 30W
(c) 60W
(d) 120W

Correct Answer:

30W

Explanation:

In series, P = P₁P₂ / P₁+P₂
Given: P₁ = P₂ = 60
Therefore, Power P = (60 × 60) / (60 × 60) = 30 W.

admin:

Related Questions

  1. If two vectors are equal in magnitude and their resultant is also equal in magnitude
  2. The current in a conductor varies with time t as I=2t+3t² Where I is in amperes
  3. A soap bubble is charged to a potential 12V. If its radius is doubled,
  4. When you move from equator to pole, the value of acceleration due to gravity (g)
  5. Two parallel beams of positron moving in the same direction will