Two blocks of masses m₁=4 kg and m₂= 2kg are connected to the ends of a string

Two blocks of masses m₁=4 kg and m₂= 2kg are connected to the ends of a string which passes over a massless,frictionless pulley.The total downward thrust on the pulley is nearly

Options

(a) 27 N
(b) 54 N
(c) 2.7 N
(d) None of these

Correct Answer:

54 N

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. A coil has an area of 0.05 m² and it has 800 turns. It is placed perpendicularly
  2. A lens having focal length f and aperture of diameter d forms an image of intensity I
  3. The dimensions of magnetic field intensity B are
  4. The total radiant energy per unit area, normal to the direction of incidence
  5. A wave travelling in the +ve x-direction having displacement along y-direction as 1m