Two blocks of masses m₁=4 kg and m₂= 2kg are connected to the ends of a string

Two blocks of masses m₁=4 kg and m₂= 2kg are connected to the ends of a string which passes over a massless,frictionless pulley.The total downward thrust on the pulley is nearly

Options

(a) 27 N
(b) 54 N
(c) 2.7 N
(d) None of these

Correct Answer:

54 N

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. In a water fall, the water falls from a height of 100 m. If the entire kinetic energy
  2. A thin semicircular conducting ring (PQR) of radius r is falling with its plane
  3. Minority carriers in a p-type semiconductor are
  4. If 10000 V is applied across an X-ray tube, what will be the ratio of de-Broglie
  5. Surface tension of water will be minimum at