Two balls are dropped from same height at 1 second interval of time.

Two balls are dropped from same height at 1 second interval of time. The seperation between the two balls after 3 second of the drop of the 1st ball is

Options

(a) 50 m
(b) 40 m
(c) 35 m
(d) 25 m

Correct Answer:

25 m

Explanation:

For the motion of ball is, u=0, a=g, t = 3s.
Using the kinematic equation S=ut+1/2 at².
Let S₁ is the distance covered by the first ball in 3 sec.
.·. S₁=0+1/2x10x(3)²=45 m
Let S₂ is the distance covered by the second ball is 2 sec.
.·. S₂=0+1/2x10x(2)²=20 m
Separation between the two ball is = S₁-S₂
= 45-20 = 25 m .

admin:

Related Questions

  1. The work done in rotating a magnetic of magnetic moment 2 A-m² in
  2. A bar magnet with magnetic moment 2.5×10³ JT⁻¹ is rotating in horizontal plane
  3. If rope of lift breaks suddenly, the tension exerted by the surface of the lift
  4. If the wavelength of light in vacuum be, the wavelength in a medium of refractive index
  5. An insulated container of gas has two champers seperated by an insulating partition.