Three resistances P,Q,R each of 2Ω and an unknown resistances S form the four arms

Three resistances P,Q,R each of 2Ω and an unknown resistances S form the four arms of a Wheatstone bridge circuit. When a resistance of 6Ω is connected in parallel to S the bridge gets balanced. What is the value of S?

Options

(a) 3Ω
(b) 6Ω
(c) 1Ω
(d) 2Ω

Correct Answer:

3Ω

Explanation:

A balanced wheatstone bridge simply requires P/ Q = R / s 2 / 2 = 2 / S
Therefore, S should be 2Ω. A resistance of 6Ω is connected in parallel. In parallel combination,
1/R = 1/R₁ + 1/R₂
1/2 = 1/6 + 1/S
S = 3Ω

admin:

Related Questions

  1. Three capacitors of capacitances 3 μF, 10 μF and 15 μF are connected in series
  2. The near point and far point of a person are 40 cm and 250 cm, respectively.
  3. A thin circular ring of mass M and radius R rotates about an axis through its centre
  4. An object moving with a speed of 6.25 m/s, is deaccelerated at a rate given by
  5. Cathode rays are produced when the pressure is of the order of