The work done during the expansion of a gas from a volume of 4 dm³ to 6 dm³

The work done during the expansion of a gas from a volume of 4 dm³ to 6 dm³ against a constant external pressure of 3 atm is (1atm = 101.32 J)

Options

(a) -6 J
(b) -608 J
(c) ⁺304 J
(d) -304 J

Correct Answer:

-608 J

Explanation:

Work = -P(ext) x volume change =
-3 x 101.32 x (6 – 4)
= -6 x 101.32 = -607.92 J = -608 J

admin:

Related Questions

  1. Average molar kinetic energy of CO and N₂ at same temperature is
  2. For the reaction C(s) + O₂(g)
  3. Certain bimolecular reactions which following first order kinetics are called
  4. The H – O – O bond angle in H₂O₂ is
  5. Diamond is used I glass cutting due to its