The wavelength of kα, X-rays produced by an X-ray tube 0.76Å. The atomic number

The wavelength of kα, X-rays produced by an X-ray tube 0.76Å. The atomic number of the anode material of the tube is

Options

(a) 20
(b) 60
(c) 41
(d) 80

Correct Answer:

41

Explanation:

Given, wavelength, λ(kα) = 0.76 Å = 0.76 × 10⁻¹° m
Moseley’s empirical formula for Kα X-rays when adapted to Bohr model is given by,
hʋ(Kα) = (3/4) × 13.6 (Z-1)² eV
hc/λ(kα) = (3/4) × 13.6 × 1.6 × 10⁻¹⁹ (Z-1)² J
[Since, 1 eV = 1.6 × 10⁻¹⁹ J]
We know that, h = 6.626 × 10⁻³⁴ J-s and c = 3 × 10⁸ ms⁻¹
Substituting the values in the above equations, we get
(6.626 × 10⁻³⁴ × 3 × 10⁸)/(0.76 × 10⁻¹°) = 16.08 × 10⁻¹⁹ (Z-1)²
26.15 × 10⁻¹⁶ = 16.03 × 10⁻¹⁹ (Z-1)²
1.63 × 10³ = (Z-1)² ⇒ 16.3 × 10² = (Z-1)²
⇒ Z – 1 = 40.4 ⇒ Z = 40.4 + 1 ≈ 4.1

admin:

Related Questions

  1. A boat taken 2h to travel 8km and back in still water.If the velocity of water 4 km/h
  2. C and Si both have same lattice strcture, having 4 bonding electron in each
  3. The sun light reaches us as white and not as its components because
  4. Astigmatism is corrected by using
  5. An LCR circuit contains resistance of 100 ohm and a supply of 200 volt at 300 radian