The volume occupies by one molecules of water is [density of water =1g/cm³

The volume occupies by one molecules of water is [density of water =1g/cm³

Options

(a) 22400 cm³
(b) 6.02 ˣ 10⁻²³cm³
(c) 3.0 ˣ 10⁻²³cm³
(d) 11200cm³

Correct Answer:

3.0 ˣ 10⁻²³cm³

Explanation:

Given density of water = 1 g/cm³, Therefore 1 g of H₂O₂ = 1 cm³ of H₂O, 1 mole of water = 18 g of H₂O = 18 cm³ of H₂O, Therefore , 6.022 ˣ 10²³ molecule of water occupy volume = 18 ml, Therefore 1 molecule of water occupy volume = 18 / 6.022 ˣ 10²³ = 2.99 ˣ 10⁻²³.

admin:

Related Questions

  1. Phospholipids are esters of glycerol with
  2. A compound,containing only carbon,hydrogen and oxygen,has a molecular weight
  3. Use of hot air balloons in sports and for meteorological observations is an application
  4. which of the following ions has the maximum magnetic moment
  5. Which of the following is the most electronegative element?