The velocity of molecules of a gas at temperature 120 K is v. At what temperature

The velocity of molecules of a gas at temperature 120 K is v. At what temperature will the velocity be 2v?

Options

(a) 120 K
(b) 240 K
(c) 480 K
(d) 1120 K

Correct Answer:

480 K

Explanation:

[ʋ(rms)]² ∝ absolute temperature
[ʋ₂ / ʋ₁]² = T₂ / T₁ ⇒ (2V / V)² = T₂ / 120
.·. T₂ = 120 × 4 = 480 K

admin:

Related Questions

  1. Coherent sources are those sources for which
  2. If X=3YZ², find dimensions of Y if X and Z are the dimensions of capacity
  3. If force(F),velocity(v) and time(T) are taken as units, then the dimensions of mass are
  4. A parallel plate capacitor is charged and then isolated. The effect of increasing
  5. The ratio of the radii or gyration of a circular disc to that of a circular ring