The surface tension of soap solution is 0.03 N/m. The work done in blowing to form a soap

The surface tension of soap solution is 0.03 N/m. The work done in blowing to form a soap bubble of surface area 40 cm², in joules is

Options

(a) 1.2×10⁻⁴
(b) 2.4×10⁻⁴
(c) 12×10⁻⁴
(d) 24×10⁻⁴

Correct Answer:

2.4×10⁻⁴

Explanation:

Given: Surface tension of a soap solution,
T = 0.03 N/m
Surface area, A = 40 cm² = 40 x 10⁻⁴ m²
Since the soap has two surfaces,
.·. Work done, W = T x 24
= 0.03 x 2 40 x 10⁻⁴ = 2.4 x 10⁻⁴J

admin:

Related Questions

  1. A particle moves from position r₁ = 3i + 2j -6k to position r₂ = 14i + 13 j+ 9 k
  2. The ratio of longest wavelength corresponding to Lyman and Blamer series
  3. All components of the electromagnetic spectrum in vacuum have the same
  4. The unit of reactance is
  5. A photon of energy 10.2 eV collide inelastically with hydrogen atom in ground state