The self induced e.m.f. in a 0.1 H coil when the current in it is changing

The self induced e.m.f. in a 0.1 H coil when the current in it is changing at the rate of 200 amp/sec is

Options

(a) 8×10⁻⁴ V
(b) 8×10⁻⁵ V
(c) 20 V
(d) 125 V

Correct Answer:

20 V

Explanation:

e = – L (dI / dt), Magnitude of e = L (dI / dt) = 0.1 × 200 = 20 V

admin:

Related Questions

  1. The tension in a piano wire is 10 N. What should be the tension in the wire to produce
  2. Two resistors of resistances 2Ω and 6Ω are connected in parallel.
  3. Carbon,silicon and germanium have four valence electrons each. At room temperature
  4. In which of the following systems will the radius of the first orbit (n=1) be minimum?
  5. In Young’s double slit experiment, the phase difference between the two waves