The rms current in an AC circuit is 2 A. If the wattless current be √3 A,

The Rms Current In An Ac Circuit Is 2 A Physics QuestionThe Rms Current In An Ac Circuit Is 2 A Physics Question

The rms current in an AC circuit is 2 A. If the wattless current be √3 A, what is the power factor of the circuit?

Options

(a) (1/2)
(b) (1/3)
(c) 1/√3
(d) 1/√2

Correct Answer:

(1/2)

Explanation:

We know that, Iwʟ = I(rms) sin ɸ

⇒ √3 = 2 sin ɸ or, sin ɸ = √3 / 2 ⇒ ɸ = 60°

So, power factor = cos ɸ = cos 60° = 1 / 2

AddThis Website Tools
admin:

Related Questions

  1. The period of oscillation of a mass M suspended from a spring of negligible mass is T
  2. Order of e/m ratio of proton, α-particle and electron is
  3. Sand is being dropped on a conveyor belt at the rate of M kg/s. The force necessary
  4. The potential differences across the resistance, capacitance and inductance
  5. The flux linked with a coil at any intant t is given by ?=10t² – 50t + 250