The resistance of an ammeter is 13Ω and its scale is graduated for a current

The resistance of an ammeter is 13Ω and its scale is graduated for a current upto 100 amps. After an additional shunt has been connected to this ammeter it becomes possible to measure currents upto 750 amperes by this meter. The value of shunt-resistance is

Options

(a) 2Ω
(b) 0.2Ω
(c) 2 kΩ
(d) 20Ω

Correct Answer:

Explanation:

We know, I / Is = 1 + G / S
750 / 100 = 1 + 13/S
S = 2Ω

admin:

Related Questions

  1. The primary of a transformer when connected to a dc battery of 10 volt draws a current
  2. Two particles of masses m₁ m₂ move with initial velocities u₁ and u₂
  3. Let A = i Acosθ +j B sinθ be any vector.Another vector B which is normal to A is
  4. The displacement of a particle varies according to the relation x=4 (cos π t + sin π t)
  5. A certain mass of Hydrogen is changed to Helium by the process of fusion