The radius of a planet is twice the radius of earth. Both have almost

The radius of a planet is twice the radius of earth. Both have almost equal average mass densities. If Vp and Ve are escape velocities of the planet and the earth, respectively, then,

Options

(a) Ve = 1.5 Vp
(b) Vp = 1.5 Ve
(c) Vp = 2 Ve
(d) Ve = 3 Vp

Correct Answer:

Vp = 2 Ve

Explanation:

Escape velocity, vₑ = R√(8/3 πGP)
⇒ vₑ ∞ R ⇒ Vₚ / Vₑ = Rₚ / Rₑ = 2
Vₚ = 2 vₑ

admin:

Related Questions

  1. A,B and C are voltmeters of resistance R, 1.5 R and 3R respectively, as shown
  2. Order of e/m ratio of proton, α-particle and electron is
  3. A body starts from rest, what is the ratio of the distance travelled by the body
  4. Light from the constellation Virgo is observed to increase in wavelength by 0.4%
  5. A proton of mass 1.6×10⁻²⁷ kg goes round in a circular orbit of radius 0.10 m under