The radius of a planet is twice the radius of earth. Both have almost

The radius of a planet is twice the radius of earth. Both have almost equal average mass densities. If Vp and Ve are escape velocities of the planet and the earth, respectively, then,

Options

(a) Ve = 1.5 Vp
(b) Vp = 1.5 Ve
(c) Vp = 2 Ve
(d) Ve = 3 Vp

Correct Answer:

Vp = 2 Ve

Explanation:

Escape velocity, vₑ = R√(8/3 πGP)
⇒ vₑ ∞ R ⇒ Vₚ / Vₑ = Rₚ / Rₑ = 2
Vₚ = 2 vₑ

admin:

Related Questions

  1. A bar magnet is hung by a thin cotton thread in a uniform horizontal magnetic field
  2. Two points are located at a distance of 10 m and 15 m from the source of oscillation
  3. what is the electric potential at a distance of 9cm from 3nC?
  4. The product of pressure and volume hve thesame units as the product of
  5. Two charges each equal to 2µ C are 0.5m apart. If both of them exist inside vacuum