The potential difference applied to an X-ray tube is 5 kV and the current through it

The potential difference applied to an X-ray tube is 5 kV and the current through it is 3.2 mA. The number of electrons striking the target per second is

Options

(a) 5 x 10¹⁶
(b) 1 x 10¹⁷
(c) 4 x 10¹⁵
(d) 2 x 10¹⁶

Correct Answer:

2 x 10¹⁶

Explanation:

Let n = number of electrons striking per sec.

e = 1.6 × 10⁻¹⁹ = charge on each electron

Charge per second = n × 1.6 × 10⁻¹⁹

Current = n × 1.6 × 10⁻¹⁹

3.2 × 10⁻³ = n × 1.6 × 10⁻¹⁹

n = 3.2 × 10⁻³ / 1.6 × 10⁻¹⁹ = 2 × 10¹⁶

admin:

Related Questions

  1. If ₉₂U²³⁸ undergoes successively 8 ∝-decays and 6 β-decays, the resulting nucleus is
  2. The magnetic field at a point on the axis of a long solenoid having 5 turns per cm
  3. In which of the following systems will the radius of the first orbit (n=1) be minimum?
  4. The potential differences across the resistance, capacitance and inductance
  5. For a thermocouple, the neutral temperature is 270⁰C when its cold junction is at 20⁰C.